#świetlica

11.10.2022 r.

Lekcje i nauka 😵‍💫🎓 wspólny posiłek przy którym dyskutujemy i wymieniamy nasze spostrzeżenia 😎 celebrujemy czas razem 😋 i trochę wyzwań, czyli turniej w państwa miasta 🌎🌍🌏

Katowice dla Ukrainy

4.03.2022 r.

Od 5 lat tworzymy w Katowicach drugi dom dla sąsiadów, znajdujących się w potrzebie. Na bieżąco reagujemy na ich potrzeby, dlatego jako Fundacja Index do Przyszłości i Centrum Integracji Międzypokoleniowej Bezpieczna Twierdza, w pamiętnym dniu 24.02.2022 r. zorganizowaliśmy akcję „Katowice dla Ukrainy”, by mądrze pomagać osobom uciekającym do Katowic przed wojną w Ukrainie.

Chcesz pomóc lub poznać szczegóły akcji „Katowice dla Ukrainy”? Dowiedz się więcej>

Przekaż nam 1% 💗

31.01.2022 r.

Już od trzech lat rozwijamy naszą działalność dzięki Waszemu 1%. W tym roku znów prosimy Was o wsparcie i zapraszamy do współtworzenia wspaniałego miejsca, jakim jest nasze Centrum Integracji Międzypokoleniowej „Bezpieczna Twierdza” w Ligocie-Panewnikach. To tutaj każdego dnia przyjmujemy dzieci, młodzież i seniorów, którzy zwracają się do nas z prośbą o pomoc. Pomoc różnego typu, bo każdy z nich ma różne potrzeby i mierzy się z różnymi problemami. Tym, co łączy naszych podopiecznych, a na co my pragniemy zebrać środki podczas tegorocznej, to:
🌺 dodatkowa opieka psychologiczna dla dzieci i młodzieży ze świetlicy
🌺 i zajęcia rozwijające umysł i ciało dla seniorów
Obie te rzeczy są dla nich codziennym ratunkiem, bo często pozwalają im przetrwać, ale i rozwijać się oraz cieszyć się życiem – szczególnie teraz, w trakcie przedłużającej się pandemii, czyli czasach nauki zdalnej dla tych najmłodszych, i większej izolacji, która dotyka samotnych i/lub chorych seniorów, zmagających się dodatkowo z demencją czy niepełnosprawnością. Ogromnej potrzeby istnienia naszej Bezpiecznej Twierdzy doświadczamy każdego dnia, kiedy zgłaszają się do nas kolejne osoby.
Wiemy, że nie jest to łatwy czas, ale wciąż możecie decydować o tym, do jakiej Organizacji Pożytku Publicznego trafi Wasz 1% podatku, dlatego będziemy Wam bardzo wdzięczni za tę formę pomocy. Dziękujemy, jeżeli po raz kolejny obdarzycie nas swoim zaufaniem, a także jeśli po raz pierwszy zechcecie wesprzeć naszą Fundację i naszych podopiecznych.

Dla nas każdy 1% buduje coś wielkiego i pozwala nam pomagać naszym potrzebującym sąsiadom.

👇Przekaż nam 1% podatku👇
Fundacja Index do Przyszłości
KRS: 0000586529 💗

Montujemy #KATOkarmnik przed Bezpieczną Twierdzą

27.01.2022r.

Nasi mali wolontariusze w ramach Klubu Pozytywnie Nakręconych w naszej świetlicy zrobili coś wielkiego! Wspólnie z Panem Rafałem zmontowali #KATOkarmnik, po który zgłosiliśmy się w ramach akcji organizowanej przez KATOobywatel . Dzięki temu zarówno nasi najmłodsi podopieczni, jak i seniorzy, mogą dbać o naszych skrzydlatych sąsiadów w tym zimowym czasie.
Czy ktoś z Was ma u siebie karmnik? Podzielcie się z nami zdjęciami w komentarzach. Jesteśmy ciekawi jak wyglądają Wasze.

Przełożyliśmy nasz V Bal Charytatywny na wiosnę

26.01.2022r.

❗️ NOWA DATA BALU ❗️
Szanowni Państwo, Drodzy Darczyńcy i Przyjaciele Fundacji, z powodu dynamicznego wzrostu zakażeń spowodowanych pandemią COVID-19 zdecydowaliśmy, że najbliższy V Bal Charytatywny Fundacji Index do Przyszłości i Bezpiecznej Twierdzy zostaje przeniesiony na dzień 23 kwietnia 2022 roku. Godzina oraz miejsce Balu pozostają bez zmian.
Pragniemy, by nasz Bal Charytatywny łączył nas w dobrej sprawie, dawał Państwu poczucie komfortu i bezpieczeństwa, a daleki był od nastrojów lęku czy niepokoju. Przepraszamy za ewentualny kłopot spowodowany zmianą terminu. Liczymy na to, że spotkamy się wiosną w Dworku Pod Lipami.
Tych z Państwa, którzy dokonali już wpłaty darowizny, prosimy o kontakt mailowy na adres podany w zaproszeniu, żebyśmy mogli ustalić, czy nowy termin jest dla Państwa odpowiedni.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, jesteśmy do Państwa dyspozycji i zapraszamy do kontaktu:
📧 fundacja@indexdoprzyszlosci.pl
📞 Tel. 535 737 630 – Natalia Grabka – Wiceprezes Zarządu Fundacji Index do Przyszłości

A w klubie seniora znów się gimnastykujemy…

24.01.2022r.

Przed weekendem nasi drodzy seniorzy, spragnieni ruchu, z wielką przyjemnością ćwiczyli z instruktorką Anią, która dała im przyzwoity wycisk. A po ćwiczeniach przy kawie i ciastku dyskutowali na różne tematy. W związku z szalejącą pandemią, na następnych zajęciach widzimy się na początku lutego. Bądźcie zdrowi i dbajcie o siebie🌺

W naszej świetlicy zachowujemy zdrową równowagę pomiędzy zabawą a nauką

20.01.2022r.

Po nauce zawsze dbamy o to, żeby wspólnie pobawić się, pograć, poruszać lub sprawdzić jakie korzyści dla nas niesie komputer.

Nasze #bestnine 2021 roku :))))

31.12.2021r.

Czas na podsumowanie naszego 2021 roku! Trudno opowiedzieć historię Bezpiecznej Twierdzy w zaledwie 9 zdjęciach, dlatego tym razem publikujemy dwa #bestnine : pierwsze naszym okiem, drugie Waszym okiem:)

 1. Rok 2021 to był rok Posiłku dla Seniora, który stworzyliśmy z pomocą naszych darczyńców i sponsorów, w ramach którego ugotowaliśmy, wydaliśmy lub dostarczyliśmy do seniorów ponad 8 tysięcy ciepłych obiadów.
 2. Nasze działania na rzecz seniorów zainteresowały Panią Ewelinę Kosałkę-Passie z Radia Katowice i wspólnie z naszymi seniorkami stałyśmy się bohaterkami reportażu.
 3. 14 lutego to dla nas już nie tylko święto miłości, ale i dzień, w którym po kilku przerwach w prowadzeniu stacjonarnej działalności świetlicy, mogliśmy znów przyjmować naszych podopiecznych. Uczciliśmy to oczywiście walentynkami i podarowanymi nam donatami.
 4. Pomimo pandemii po raz pierwszy zorganizowaliśmy kiermasz wielkanocny na Osiedlu Kokociniec🐰🐥🛍️
 5. Nasi seniorzy wystąpili w odcinku programu „Srebrne Katowice” od TV Silesia, a później także w kolejnym odcinku.
 6. Stworzyliśmy kolejną tradycję i zorganizowaliśmy naszą drugą charytatywną wyprzedaż garażową na Osiedlu Franciszkańskim.
 7. Po burzliwym czasie pandemii nasi seniorzy i najmłodsi podopieczni Bezpiecznej Twierdzy znów mogli się razem spotkać, pojechać na wycieczkę, zagrać w bingo i usiąść przy ogniskowym kręgu na pożegnanie lata.
 8. Po raz pierwszy wystawiliśmy się z rękodziełem i pierniczkami naszych podopiecznych oraz świątecznymi paczkami przygotowanymi dla nas przez wspaniałe wolontariuszki na nastrojowym #JarmarkNaNikiszu na Nikiszowcu.
 9. Zorganizowaliśmy dwa cudowne spotkania wigilijne dla naszych seniorów, dzieci oraz całego zespołu naszej fundacji, podczas których obdarowaliśmy podopiecznych prezentami ufundowanymi ze środków budżetu Miasta Katowice. Jesteśmy wdzięczni za każde z tych 9 chwil i inne, które tu się nie zmieściły. Dziękujemy Wam, że przeżywacie je wspólnie z nami. Do siego roku🥳

Przyjmijcie od nas najlepsze życzenia świąteczne!

24.12.2021r.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, a także zbliżającego się Nowego Roku 2022, przyjmijcie najserdeczniejsze życzenia od całego zespołu naszej fundacji, Centrum Integracji Międzypokoleniowej „Bezpieczna Twierdza” oraz naszych podopiecznych. :))))
Dziękujemy, że śledzicie to, co tworzymy od pięciu lat każdego dnia i to, jak działamy. Dziękujemy, że nas wspieracie i jesteście częścią Bezpiecznej Twierdzy. Dziękujemy za każdą darowiznę w tych skomplikowanych czasach.
Niech nie opuszcza Was zdrowie, poczucie szczęścia, miłości i spełnienia.

Wczoraj było magicznie…

22.12.2021r.

Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi… Wczoraj było magicznie. Bo mogliśmy spotkać się z naszymi najmłodszymi podopiecznymi przy choince, usiąść przy wspólnym stole, razem śpiewać kolędy i obserwować ich radość z bycia z nami i oczywiście z otrzymanych prezentów.
Dziękujemy Rada Dzielnicy nr 6: Ligota – Panewniki za pamięć i podarowanie nam możliwości zakupienia dla dzieci tych pięknych i potrzebnych im prezentów, które po wigilijnej kolacji, w imieniu Rady Dzielnicy rozdała Sylwia Bacia . Czy się cieszyli? Zobaczcie sami.
My z naszymi podopiecznymi rozstajemy się tylko na świąteczny weekend, a od poniedziałku znów się spotykamy, ale magia Wigilii jest niezwykła i z pewnością niecodzienna.

Bombki podopiecznych Bezpiecznej Twierdzy zawisły na osiedlowych choinkach w Ligocie-Panewnikach

21.12.2021r.

Spotkania przy choince są szczególne. To chwile radości i wdzięczności, które trudno opisać słowami. W ostatnich dniach zawiesiliśmy ręcznie wykonane przez naszych seniorów bombki na trzech choinkach: na Osiedlu Kokociniec i na Osiedlu Franciszkańskim. Żeby pokazać mieszkańcom, że jesteśmy, że dziękujemy, że pomagamy. Dziękujemy za zaproszenie Dorota Malejka Żywica z Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyba i Beata Karolina Kapica – Zając z Kuźnia Inicjatywy Obywatelskiej . Niech te bombki będą symbolem naszych życzeń dla mieszkańców, w szczególności dla wielu ciepłych osób, mieszkających na osiedlu, które są częścią naszej Bezpiecznej Twierdzy – kibicują nam lub przychodzą do nas każdego dnia. Jak to ze spotkaniami przy choince bywa, nie obyło się również bez prezentów I my otrzymaliśmy bombki na naszą choinkę. Dzieciom i seniorom bardzo się spodobały.

Mamy pierwsze gadżety na aukcję charytatywną, która odbędzie się 5 lutego na naszym Balu Charytatywnym – zapraszamy Was do wsparcia!

Wśród nocnej ciszy…

17.12.2021r.

Wczoraj w naszym klubie dzień pełen wrażeń. Mimo trudnego czasu, udało się nasze wigilijne spotkanie. Zawitał u nas nawet gość specjalny, Pani Dorota Brzegowska, kierowniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ligocie, a Pan Prezydent Marcin Krupa przesłał naszym seniorom piękne życzenia oraz wigilijny barszcz z krokietem, który smacznie komponował się z potrawami naszych seniorek. Niestety nie udało nam się wczoraj spotkać osobiście z Panem Prezydentem, ale mamy nadzieję, że uda się przy innej okazji. Każdy z seniorów otrzymał również zdrowe prezenty świąteczne, którymi mogliśmy ich obdarować dzięki wsparciu Urzędu Miasta. Były słoiczki pełne osobistych życzeń, były kolędy, były radość i wzruszenie – było po prostu pięknie i magiczne A przede wszystkim trudno było nam się rozstać, dlatego do szybkiego zobaczenia!

W Bezpiecznej Twierdzy robi się świątecznie…

15.12.2021r.

14.12.2021r.

❤️Mamy pierwsze dary na licytację dla Bezpiecznej Twierdzy❤️
5 lutego odbędzie się V Bal Charytatywny Fundacji Index do Przyszłości oraz Świetlicy „Bezpieczna Twierdza”. Tradycyjnie na balu przeprowadzona zostanie licytacja, z której dochód przeznaczymy na działalność świetlicy i wsparcie naszych podopiecznych.. Zobaczcie, co już mamy:

 1. Książka „Kajś” Zbigniewa Rokity z autografem autora.
 2. Rzeźba Jerzego Wilgusa, wybitnego chirurga plastycznego, założyciela EUROKLINIKA.
 3. Winyl Sanah z autografem artystki.
 4. Zestaw ręcznie robionych świec sojowych od Zapachowo.
  A to nie wszystko! Już wiemy, że licytować będziemy także niezwykłą wycieczkę po Murckach z kulturoznawcą, przewodnikiem po województwie śląskim Olkiem Uszokiem. Będzie też wspaniała niespodzianka od Grzegorz Chudy – galeria akwareli.
  Nie możemy się doczekać!

  Przedmioty na licytację wciąż zbieramy. Jeśli chcecie wesprzeć w ten sposób Bezpieczną Twierdzę prosimy o kontakt w wiadomościach prywatnych lub pod nr tel. 535 737 630. ❤️

Dziękujemy naszym Sąsiadom z Osiedla Franciszkańskiego za cudowny kiermasz świąteczny!

13.12.2021r.

Tydzień rozpoczynamy taką wiadomością! I przeogromną wdzięcznością!
Bardzo dziękujemy mieszkańcom Osiedle Franciszkańskie i wszystkim, którzy wsparli nas podczas piątkowego kiermaszu świątecznego. Choć podliczyliśmy zbiórkę, to tak naprawdę Wasza pomoc jest bezcenna! Dla nas i naszych podopiecznych to nie tylko pieniądze. Za nimi kryje się prawie 80 osób – ich radość, rozwój, wychowanie, lepsze samopoczucie i zdrowie.
Za to wszystko Wam DZIĘKUJEMY💗💗💗

Podopiecznych naszej świetlicy odwiedził Mikołaj!

06.12.2021r.

Jak Wasze dzisiejsze spotkanie z Mikołajem? Nas po seansie „Gwiazdki Klary Muu” czekała w Świetlicy wyjątkowa niespodzianka! Zobaczcie sami na zdjęciu;)

Dziękujemy za każde wsparcie na Nikiszu!

Zapraszamy na Jarmark na Nikiszu: 3-5 grudnia

01.12.2021r.

Jeśli nas śledzicie, to już wiecie, że w tym roku na Jarmark Na Nikiszu po raz pierwszy pojawi się nasze stoisko.
3, 4, 5 grudnia, czyli od najbliższego piątku do niedzieli, wspólnie z naszymi wolontariuszami i wolontariuszkami będziemy na placu przy Kościele pw. św. Anny w sercu Nikiszowca, z rękodziełem i domowymi pierniczkami naszych seniorów i podopiecznych świetlicy, a także z cudownymi prezentowymi zestawami, które z naszymi wspaniałymi pomocnicami przygotowaliśmy specjalnie dla Was.
Zmarzniętych darczyńców, którzy zakupią nasze dzieła i w ten sposób wspomogą naszą działalność, ugościmy pyszną zimową herbatką, która nastroi Was do świątecznych zakupów na Jarmarku.
Dzięki zbiórce możecie zostać współautorami i współautorkami tego, co tworzymy w Bezpiecznej Twierdzy, a pracy z podopiecznymi, po prawie dwóch latach pandemii jest jeszcze więcej (co pewnie jesteście w stanie sobie wyobrazić, mając wśród bliskich dzieci, młodzież czy osoby starsze). Na szczęście każdego dnia widzimy ogromne efekty i nie wyobrażamy sobie, żeby Bezpiecznej Twierdzy nie było.
Do zobaczenia!

Wszystkiego najlepszego wszystkim Andrzejom!

30.11.2021r.

Zabawa andrzejkowa naszych seniorów przemieniła wszystkich w prawdziwe imprezowe bestie! Były wróżby, śpiewanie, przebieranie, kawały, pyszny poczęstunek, ale nade wszystko najlepsze były tańce!
Wszystkim Andrzejom życzymy 100 lat, a my tymczasem wracamy na zabawę andrzejkową w naszej świetlicy.

Dziękujemy tym wspaniałym Wolontariuszkom!

28.11.2021r.

Z całego serca dziękujemy Wam za pomoc w pakowaniu zestawów prezentowych, które szykujemy na Jarmark Na Nikiszu! Jesteście wspaniałe! Dziękujemy za Wasz czas i ciężką pracę!

Przygotowania do Świąt idą pełną parą!

25.11.2021r.

U nas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia trwają pełną parą!
W tym tygodniu robiliśmy także piękne świąteczne dekoracje.
Jeszcze chwilka i będziemy pisać listy do Świętego Mikołaja!

Wypiekamy nasze międzypokoleniowe pierniczki świąteczne

24.`11.2021r.

Czujecie już święta? U nas trudno ich nie poczuć! Już w pierwszy weekend grudnia wystawiamy nasze rękodzieło i wypieki na Jarmark Na Nikiszu , dlatego tworzymy nasze międzypokoleniowe pierniki. Panie seniorki wypiekły pierwszą część, a dzieci w ramach Klubu Pozytywnie Nakręconych samodzielnie, z pomocą własnej wyobraźni, zdobiły pierniki. Zajęcia Klubu Pozytywnie Nakręconych uwrażliwiają naszych podopiecznych na potrzeby innych i pozwalają im doświadczyć bycia wolontariuszem, wolontariuszką.

KATOhej! Dziękujemy za wspólną zabawę i wsparcie!

23.11.2021r.

Dziękujemy uczestnikom i uczestniczkom, a przede wszystkim organizatorom KatoHej! Festiwal 2021 za wspólną zabawę z poezją śpiewaną, muzyką góralską, górskimi pejzażami w tle i pysznymi przysmakami prosto z gór.
Nasze seniorki wspólnie spędziły przemiły wieczór i trudno było nam rozstać się z górami, które jak co roku w listopadzie, przyszły do nas, do Katowic dzięki Radnemu Tomaszowi Maśnicy, Maćkowi Maśnicy i Katowice Miasto Ogrodów. Przy okazji udało nam się zebrać trochę cegiełek na zajęcia dla naszych seniorów, a to wszystko dzięki przepysznym rogalikom i ciastom, które Panie upiekły specjalnie na tę okazję.
Dziękujemy💚

Planszówkowy tydzień w świetlicy i klubie seniora

19.11.2021r.

Dixit to dopiero jest międzypokoleniowa gra! Ostatnio na całego wciągnęła nasze seniorki – żałujcie, że nie słyszeliście/-ałyście tych śmiechów i chichotów. Zabawa podczas gry była przednia, a dodatkowo Dixit jest doskonałą gimnastyką dla naszego mózgu, który przecież uwielbia wszelkie intelektualne wyzwania. Spróbujcie sami ze swoimi bliskimi seniorami.

Planszówkowy ten tydzień Podczas gdy nasi seniorzy poznawali tajniki Dixita, w świetlicy tworzyliśmy własne, autorskie pionki do gry i gimnastykowaliśmy pamięć korzystając z nieco innych gier.

Zbliża się V Bal Charytatywny Fundacji i Bezpiecznej Twierdzy

15.11.2021r.

Wielkimi krokami zbliża się V Bal Charytatywny Fundacji Index do Przyszłości oraz Świetlicy „Bezpieczna Twierdza”. Tym razem motywem przewodnim balu będą „Bohaterki i bohaterowie filmów i seriali”. Wydarzenie odbędzie się 5 lutego 2022 roku. 🎬🎬🎬
Na każdym balu organizujemy licytację charytatywną oraz loterię fantową, dzięki którym możemy zebrać środki na naszą działalność i wsparcie naszych podopiecznych. Zbieramy gadżety i fanty, które wystawimy na aukcję, dlatego prosimy Was o wsparcie i pomoc.

Jeżeli macie (Wy lub Wasi bliscy, znajomi) coś cennego, co chcielibyście przekazać „Bezpiecznej Twierdzy” (voucher, książka z autografem, obraz itd. – pomysłów na takie gadżety i fanty jest mnóstwo!), prosimy o kontakt w wiadomościach prywatnych lub pod nr tel. 535 737 630

Czy warto być społecznie odpowiedzialnym? Nasz fundator dowodzi, że tak:)

09.11.2021r.

W ubiegłym roku nasz fundator – Biuro Podróży INDEX – zdobył nagrodę w konkursie „Katowizje 2020”, w kategorii małe przedsiębiorstwa, za projekt Centrum Integracji Międzypokoleniowej Bezpieczna Twierdza. Wczoraj w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości odbyło się spotkanie pn. „Społeczna Odpowiedzialność Biznesu – CSR”, podczas którego prezentowaliśmy obustronne korzyści płynące z wspierania działań fundacji przez INDEX. Usłyszeliśmy również wiele ciekawych i mądrych wystąpień.

I wiecie jaki mamy dla Was wniosek? Warto być zaangażowanym w zmianę, a najlepiej zacząć od skali mikro, działając lokalnie (nie zapominając o tym, że jesteśmy częścią większej społeczności). Warto interesować się tym, co dzieje się wokół i jakie niesie to ze sobą konsekwencje (również te długofalowe). Warto myśleć o naszych sąsiadach – bez względu na to, czy są oni małymi, średnimi czy mikro-przedsiębiorcami, pracownikami, rodzicami, dziećmi, seniorami etc. Każdy z nas ma swoje potrzeby i każdy może coś dać innym. Warto się uzupełniać i wzajemnie się wspierać. Warto świadczyć i uświadamiać o postawie odpowiedzialnej społecznie, bo dotyczy ona każdej i każdego z nas – nie tylko biznesu i superbohaterów. Wspierajmy siebie nawzajem!

Z okazji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości składamy wszystkim przedsiębiorcom najlepsze życzenia! I oczywiście dziękujemy BP INDEX i Wojtkowi Więckowi za nieustannie wsparcie, dzięki któremu przetrwaliśmy nawet pandemię.

Jeszcze raz dziękujemy Strefa Innowacji Miasta Katowice Rawa.Ink za spotkanie! 🙂

Przygotowań do świątecznych kiermaszy ciąg dalszy 😉

08.10.2021r.

Po bałwankach przyszedł czas na Mikołajowe skarpety. Praca wre, aż miło patrzeć. Nasze przygotowania do świątecznych kiermaszy mają także charakter terapii zajęciowej, zbawiennej dla duszy i umysłu. Lepiej funkcjonuje motoryka mała, mózg tworzy nowe połączenia neuronowe, poprawia się kreatywność i mamy lepsze samopoczucie, gdy pracujemy w grupie i jesteśmy świadomi, że robimy coś pożytecznego.

Dźwiękoterapia dla seniorów

29.10.2021r.

Nasi seniorzy uwielbiają relaksować się przy dźwiękach mis i dzwonków. Dźwiękoterapia to także bardzo dobry sposób by zrównoważyć pracę narządów wewnętrznych i pomóc im w rekonwalescencji po różnego rodzaju chorobach. Zachwalamy i polecamy.

Zobaczcie efekty sesji zdjęciowej naszych klubowiczek z Fundacją Obywatel Sztuki

27.10.2021r.

Nasze seniorki mogą się już pochwalić efektami sesji zdjęciowej przeprowadzonej przez Fundacja Obywatel Sztuki. Fundacja ma wspaniałe przenośne studio ale przyznacie, że i modelki spisały się doskonale. Zajęcia wpisały się w kontekst samooakceptacji i ruchu body positive.

Uczymy się i bawimy

26.10.2021r.

Gry edukacyjne to w naszej świetlicy niemal codzienność. A dzięki wspólnym zabawom lepiej się poznajemy, uczymy się zasad fair play i duuuużo się śmiejemy. :))))

Filmoterapia i pogotowie smartfonowe w naszym klubie

21.10.2021r.

W naszym klubie rozpoczęliśmy tydzień filmem „Patch Adams”, który wzruszył zachwycił naszych klubowiczów, a przy tym pokazał im temat choroby i postaci lekarza z nieco innej perspektywy. To jednak nie koniec technologii w tym tygodniu. Wczoraj panie seniorki mogły skorzystać z pomocy Ewy i Małgosi z Fundacja Obywatel Sztuki i wspólnie z nimi rozwiązać wszystkie problemy ze swoim samrtfonem.

Zbieramy gadżety na aukcję podczas V Balu Charytatywnego Fundacji

18.10.2021

Z radością i wytęsknieniem ogłaszamy dla Was tę wiadomość. Rozpoczęliśmy organizację naszego V jubileuszowego Balu Charytatywnego Fundacji Index do Przyszłości i „Bezpiecznej Twierdzy”, który odbędzie się 5 lutego 2022 roku. Ostatnio widzieliśmy się na balu w lutym 2020, dlatego mamy nadzieję, że tym razem pandemia nie pokrzyżuje naszych planów. Nasze Centrum Integracji Międzypokoleniowej Bezpieczna Twierdza bardzo tego potrzebuje. Na każdym balu organizujemy licytację charytatywną oraz loterię fantową, dzięki którym możemy zebrać środki na naszą działalność i wsparcie naszych podopiecznych. Aktualnie zbieramy gadżety i fanty, które następnie wystawimy, dlatego zwracamy się do Was z prośbą. Jeżeli macie (Wy lub Wasi bliscy, znajomi) coś cennego, co chcielibyście nam przekazać (voucher, książka z autografem, obraz itd. – pomysłów na takie gadżety i fanty jest mnóstwo!),prosimy o kontakt w wiadomościach prywatnych lub pod nr tel. 535 737 630

Ruszyły przygotowania do kiermaszy bożonarodzeniowych

15.10.2021r.

Przygotowania do świątecznych kiermaszy czas zacząć! Wczoraj w naszym klubie powstały pierwsze mieniące się wszystkimi kolorami bombki. To naprawdę długie i wymagające koncentracji zajęcie, dlatego brawa dla naszych seniorów. Śledźcie nasze posty i wypatrujcie pięknych rzeczy, które już w grudniu mogą znaleźć się w Waszych domach.

Wszystkiego najlepszego, Kochani Nauczyciele!

14.10.2021r.

Wszystkim Nauczycielom!
Życzymy entuzjazmu w przekazywaniu wiedzy,
zrozumienia w oczach uczniów
oraz satysfakcji w odkrywaniu nowych obszarów
codziennej pracy Nauczyciela

Pasja i czas wolny – to lubimy najbardziej!

12.10.2021r.

W naszej świetlicy codziennie odrabiamy zadania domowe i przygotujemy się do szkolnych sprawdzianów, ale to, co lubimy najbardziej to czas wolny. Rozwijamy wtedy swoje pasje i zainteresowania.

Nasze zajęcia z koloroterapii dla seniorów znalazły się w magazynie „Moda na Zdrowie”

11.10.2021r.

Taka wiadomość! Nasze zajęcia z koloroterapii dla seniorów, prowadzone przez Anię Tyralik, znalazły się w październikowym wydaniu magazynu „Moda na zdrowie”. Przeczytajcie co na temat warsztatów pisze sama prowadząca. Jesteśmy dumni i cieszymy się z publikacji!

Spacerujemy śladami historii po Ligocie-Panewnikach z Radną Panią Magdaleną Niewiadomską

8.10.2021r.

Dlaczego powstała grota ku czci Matki Bożej z Lourdes? Z czego powstała? Gdzie znajdowała się Huta Ida i ile po niej pozostało? Kiedy powstała słynna chata rodziny Mrowców? Kto dofinansował budowę bazyliki? Odpowiedzi na te pytania poznali nasi seniorzy, którzy dzięki Pani Magdalenie Niewiadomskiej (autorce bloga www.odkrywajacslask.wordpress.com ) i pod Jej przewodnictwem mogli w tym tygodniu na nowo odkrywać swoją okolicę. Bardzo dziękujemy za ten fascynujący spacer!

Wspominamy nasze międzypokoleniowe Pożegnanie lata w Nadleśnictwie Katowice

06.10.2021

W ten pochmurny i deszczowy dzień wspominamy nasze wspólne, międzypokoleniowe pożegnanie lata i przywitanie jesieni, które zorganizowaliśmy 23 września dzięki wsparciu Urzędu Miasta Katowice – oficjalny profil miasta i uprzejmości, a także przepięknej przestrzeni Nadleśnictwo Katowice – PGL Lasy Państwowe , które zresztą mieści się w bliskim sąsiedztwie naszej Bezpiecznej Twierdzy. Okazuje się, że i dzieci, i seniorzy uwielbiają się bawić, śpiewać i… grać w bingo. A także otrzymywać nagrody. Zwycięska drużyna Pani Joasi, Bartka, Ariny i Piotrka zdobyła tym samym nowe gry planszowe, które nie tylko bawią, ale i uczą oraz rozwijają. Takie międzypokoleniowe spotkania to już nasza tradycja, która pozwala dzieciom otworzyć się na seniorów, a tym drugim – poznać dzieci i młodzież bez stereotypów.

Do klubu seniora zawitali panowie dzielnicowi z Ligoty

01.10.2021 r.

W tym tygodniu w naszym klubie seniora gościliśmy panów dzielnicowych z komisariatu przy ul. Książęcej w Ligocie, dzięki którym dowiedzieliśmy się jak sprytnie oszuści wyłudzają pieniądze i jak zachować czujność, by nie dać się okraść. Oby nauka nie poszła w las…

„Dziękujemy Ci, Amelio Bedelio!”, czyli nasi podopieczni na warsztatach w Miejskiej Bibliotece Publicznej

28.09.2021r.

„Dziękujemy Ci Amelio Bedelio!” za wprowadzenie w dzisiejsze popołudnie trochę (nie)porządku. Po zabawnej i pełnej przygód książce o szalonej gosposi Amelii, która piecze najlepsze ciasta na świecie. Wybraliśmy się na zajęcia do Miejskiej Biblioteki, gdzie malowaliśmy własne kamienie i przygotowywaliśmy recenzję książki. Oby więcej takich przygód!

Uczciliśmy 100 rocznicę III Powstania Śląskiego

27.09.2021r.

W sobotę wspólnie z naszymi seniorkami uczciliśmy 100 rocznicę III Powstania Śląskiego. Podczas wydarzenia zebraliśmy 740 zł za przetwory, wypieki i rękodzieło naszych pań seniorek, które w całości przeznaczymy na program „Posiłek dla Seniora”. Zostało nam kilka jesiennych stroików, także jeżeli ktoś chciałby jeszcze wnieść trochę kolorowej jesieni do swojej przestrzeni i dorzucić cegiełkę, prosimy zgłaszać się w komentarzach lub wiadomościach prywatnych. A my przede wszystkim bardzo dziękujemy Tomasz „Maślak” Maśnica , Katowice – oficjalny profil miasta , Grzegorz Chudy – galeria akwareli, BWH za gościnę, a także wszystkim obecnym za wspólnie spędzony czas i wsparcie naszej działalności ❤️ Do zobaczenia!

Za wypożyczenie namiotu bardzo dziękujemy MOSiR Katowice

Poznajemy język polski i angielski poprzez… rap;)

23.09.2021r.

Polski język, trudny język… zwłaszcza, gdy w grę wchodzi nowoczesny rap, który mimo pozorów skrywa w swych tekstach wiele pułapek. Dziś starsze dzieciaki podjęły się próby interpretacji pewnego utworu muzycznego spośród wyrażeń zapożyczonych z języka angielskiego czy slangu. Czemu akurat rap? Cóż… jest to jeden z najbardziej lubianych gatunków muzycznych naszych podopiecznych:)

Rozpoczęliśmy 8. miesiąc „Posiłku dla Seniora”! Dziękujemy <3

02.08.2021 r.

Niepostrzeżenie rozpoczęliśmy 8. miesiąc naszego „Posiłku dla Seniora. A to oznacza, że warto podsumować pierwsze półrocze, w którym ugotowaliśmy i wydaliśmy ok. 3125 domowych obiadów seniorom i seniorkom w wieku od 60 do 94. roku życia. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się i wciąż angażują się w nasz program. Prywatnym Darczyńcom, którzy jednorazowo lub co miesiąc przekazują nam swoje wsparcie, Sponsorom – szczególnie pracownikom Osiedle Franciszkańskie i firmy TDJ, którzy wspólnie z zarządem firmy przekazali nam 43 000 zł na Posiłek dla Seniora i zakup komputerów dla dzieci ze świetlicy. Wreszcie dziękujemy naszym wspaniałym Wolontariuszkom, dzięki którym obiady trafiają również do tych osób, które nie mogą wyjść z domu i przyjechać do Bezpiecznej Twierdzy. DZIĘKUJEMY za pierwsze pół roku

I ZAPRASZAMY DO WSPARCIA❣️ Jeżeli chcesz wesprzeć nas w drugim półroczu programu:

💝zgłoś się do nas jako wolontariusz/wolontariuszka – wciąż dzwonią do nas osoby, które są unieruchomione w swoich mieszkaniach,

💝przekaż darowiznę na obiady na naszej stronie internetowej lub bezpośrednio na konto fundacji: https://indexdoprzyszlosci.pl/wplac-darowizne/

💝 sprawdź, czy w Twojej okolicy nie ma osoby, która potrzebuje ciepłego posiłku

W połowę wakacji wchodzimy… piechotką 🙂

02.08.2021 r.

Połowa wakacji w Bezpiecznej Twierdzy za nami. Kiedy to przeleciało? 🙂 U nas, prócz wspólnej podróży po Europie, wykorzystywania nowych technologii i pokazywania dzieciom w jaki sposób mądrze ich używać, dużo ruchu fizycznego w plenerze. Nasze dzieci znają główną zasadę lata, Was też zachęcamy do jej praktykowania – ZAWSZE PIESZO! 🙂 Często nawet nasza kadra nie potrafi odmówić sobie skorzystania z boiska

W naszym klubie znów gościmy Fundację Obywatel Sztuki

19.07.2021 r.

Za nami kolejne spotkanie z paniami z Fundacja Obywatel Sztuki . I po raz kolejny towarzyszyło nam sporo emocji, a to za sprawą gry w Bingo, która uwielbiają nasze klubowiczki. Nie tylko zwycięzcy otrzymali nagrody, ale każda z uczestniczek naszej zabawy. Ćwiczenie umysłów i dobrą zabawę zakończyłyśmy ćwiczeniami rąk – bardzo dobre przy rehabilitacji np. po operacji.

Nasi podopieczni smakują francuską kuchnię

15.07.2021 r.

Bonjour!
Opuściwszy kraj tegorocznych mistrzów Europy w piłce nożnej wyruszyliśmy dalej na północ!
Już pierwszego dnia dzięki multimedialnej wycieczce przyjrzeliśmy się wieży Eiffla, Łukowi Triumfalnemu, a także zwiedziliśmy Luwr.
Stałym elementem naszych podróży jest degustacja narodowych specjałów, a także szybka lekcja najważniejszych zwrotów.

Panie seniorki z wizytą na „Polskich Malediwach”

14.07.2021 r.

Ten tydzień nasze panie seniorki rozpoczęły wycieczką na „Polskie Malediwy”. Park Gródek Jaworzno, bo o nim mowa, jest miejscem, które powinien zobaczyć każdy, kto ceni sobie relaksacyjne walory przyrody. Pomimo zachmurzonego nieba i deszczu, po pokonaniu przez dzielne seniorki stromych schodów, dotarliśmy do altanki, gdzie urządziliśmy sobie piknik w towarzystwie wydry. Niestety urzekającego koloru lazuru nie dane nam było oglądać, bo słońce ociągało się z wyjrzeniem zza chmur, ale i tak warto było przyjechać i zobaczyć to miejsce.

Arrivederci! – słychać w naszej świetlicy

09.07.2021 r.

Nasz Włoski tydzień dobiegł już końca, więc serdecznie wołamy arrivederci, a przed nami kolejne tygodnie wspólnych wakacji w Bezpiecznej Twierdzy i kolejne podróże! Naturalnym wyborem, jeśli chodzi o posiłek było klasyczne spaghetti bolognese przygotowane wspólnie z dziećmi. Było dużo sportu, zabaw, ciekawostek, a sycylijskie upały przeżyć ułatwił dzień na basenie!

Odwiedzamy Śląski Park Etnograficzny w Chorzowie

08.07.2021 r.

Nie tylko dzieci czują lato. Nasze klubowiczki ostatnio odwiedziły. Panie były zachwycone wycieczką po najciekawszych chałupach, ale chyba największe wrażenie zrobił na nas drewniany kościółek z XVIII wieku, w którym nadal co niedziela odbywają się Msze Święte. Jesteśmy pod wrażeniem tego miejsca i polecamy je gorąco szczególnie jako miejsce do zwiedzania oraz na piknik dla całej rodziny.

Buongiorno! Czyli Włochy w Bezpiecznej Twierdzy 🙂

06.07.2021 r.

Nasza świetlica opuściła Niemcy i wylądowała prosto w słonecznych Włoszech 🇮🇹

Tak jak tydzień temu, zajęcia rozpoczęliśmy od poznania kilku faktów na temat Italii! Poznaliśmy hymn, kilka najbardziej przydatnych zwrotów, a także przejrzeliśmy piękne scenerie. Przed nami wiele atrakcji w prawdziwie włoskim stylu!

A w klubie seniora uczymy się korzystać z komputerów

02.07.2021 r.

Warsztaty komputerowe przyczyniają się do polepszenia koncentracji, pamięci i innych funkcji poznawczych seniorów. Warto wykorzystywać je na co dzień do gimnastyki swoich umysłów, a przy tym można się również dobrze bawić.

Wakacje, ach to Wy! Ruszamy w podróż po Europie <3

30.06.2021 r.

Lato w Bezpiecznej Twierdzy rozpoczęło się na dobre! Tym razem planujemy wycieczkę dookoła świata. Każdego tygodnia towarzyszyć nam będzie motyw przewodni innego kraju z całego globu.

Tydzień pierwszy – Niemcy 🇩🇪

Poza zabawą nie zaszkodzi drobny zastrzyk wiedzy na temat naszego zachodniego sąsiada. Liznęliśmy nieco języka, poznaliśmy niemieckie kino, a także uraczyliśmy się tym, co Niemcy lubią najbardziej – porządną kiełbasą!

W naszym klubie gościmy panią Ewę i panią Małgosię z Fundacji Obywatel Sztuki

28.06.2021 r.

W ostatnich dniach gościliśmy panią Ewę i panią Małgosię z Fundacja Obywatel Sztuki , które zapoznały nasze klubowiczki i klubowiczów z grą w bule. Graliście kiedyś? To wcale nie jest taka prosta gra, ale było i wesoło, i emocjonująco – szczególnie gdy następowała niespodziewana zmiana lidera. Na zakończenie były również nagrody dla zwycięzców. Dziękujemy za bardzo interesujące i korzystanie dla zdrowia naszych seniorów zajęcia – już nie możemy doczekać się następnych.

Wszystkiego najlepszego dla każdego Ojca i Opiekuna <3

23.06.2021 r.

Choć naszą Fundację tworzy wiele wspaniałych kobiet, matek, Fundacja Index do Przyszłości nie powstałaby 5 lat temu, gdyby nie jeden ze wspaniałych ojców. Z okazji Dnia Ojca życzymy wszystkim Opiekunom dużo wzajemnej miłości i wszystkiego, co najlepsze.

3… 2… 1…

22.06.2021 r.

Jak na razie burze omijają nas szerokim łukiem. Szkoda zmarnować choćby jeden słoneczny dzień, więc czym prędzej piłki w dłoń! Alternatywą zawsze pozostaje spacer – sprawdźmy, czy aby w dzielnicy panuje spokój 😉

Odliczamy do wakacji!

18.06.2021 r.

Myślami już powoli uciekamy nad morze, basen czy w góry, a do zakończenia roku szkolnego już ostatnia prosta! Ostatnia szansa na poprawienie stopni, które niebawem zapiszą się na tegorocznych świadectwach. Mimo faktu, że lato i wakacje już za pasem, nie zwalniamy tempa i razem z naszymi podopiecznymi walczymy do samego końca! Później już tylko słodki, zasłużony odpoczynek.

A w klubie seniora ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia 😉

16.06.2021 r.

Nie tylko umysł powinien być gimnastykowany każdego dnia, ale również ciało. Nasza przesympatyczna terapeutka Ania dba o dobrostan fizyczny naszych podopieczny jak nikt inny. W zdrowym ciele, zdrowy duch!

Nasza wolontariusza nominowana do Nagrody im. Józefa Kocurka 🙂

11.06.2021 r.

Przyjaciółka i zawsze chętna oraz aktywna Wolontariuszka naszej fundacji i „Bezpiecznej Twierdzy” wczoraj odebrała list gratulacyjny od Prezydenta Miasta Katowice Marcin Krupa . Powód jest dla nas oczywisty – Sylwia Bacia otrzymała nominację do Nagrody im. Józefa Kocurka i podziękowania za „szczególne zaangażowanie w rozwiązywanie problemów lokalnej społeczności i budowanie więzi społecznych”. Bardzo się cieszymy, bo na Sylwię zawsze możemy liczyć. Ostatnio u nas mogliście zobaczyć Sylwię podczas naszego charytatywnego Kiermaszu Wielkanocnego Bezpiecznej Twierdzy, ale prócz tego, działa w wielu innych ważnych miejscach w dzielnicy i zawsze dzieli się z nami swoją energią. Z całego serca gratulujemy! 🙂

Trening mózgu dla seniorów

10.06.2021 r.

Ostatni Dzień Zdrowia i Bezpieczeństwa w naszym klubie, poświęciliśmy na profilaktykę chorób neurodegeneracyjnych, a do tego świetnie nadają się m.in. gry trenujące mózg. Nasze zwoje mózgowe wzbogaciły się o kolejne połączenia neuronowe, a im jest ich więcej tym trudniejszy dostęp ma demencja czy alzheimer do naszego umysłu. Opiekunka klubu wraz z seniorkami i seniorami poleca ćwiczenie naszych mózgów (nie tylko w okresie senioralnym – im wcześniej, tym lepiej.