Z otwartym sercem zapraszamy do współtworzenia programu „Posiłek dla Seniora”, który uruchamiamy w styczniu 2021 r. Dzięki Waszej pomocy, zapewnimy 1 ciepły posiłek w ciągu dnia 50 seniorom z Ligoty-Panewnik w Katowicach. To łącznie około 12 600 posiłków w roku.

Na czym polega program

Program „Posiłek dla Seniora” polega na wsparciu osób starszych ciepłym, domowym obiadem, a dokładniej rzecz ujmując – na gotowaniu, pakowaniu i dostarczaniu ciepłego posiłku od poniedziałku do piątku, do potrzebujących seniorów.

Kogo obejmuje program

Program obejmuje 25-50 seniorów, czyli osoby powyżej 60. roku życia, które mieszkają w dzielnicy Ligota-Panewniki w Katowicach i które w ostatnich dwóch latach wspieraliśmy. Od końca 2018 roku udało nam się dotrzeć do 50 seniorów, którzy potrzebują naszego wsparcia. Zdecydowana większość naszych podopiecznych to osoby samotne, którym brak wsparcia ze strony bliskich czy rodziny. Część z nich jest unieruchomiona z powodu niepełnosprawności lub ciężkich chorób we własnych domach, a nawet w łóżkach. Dużym problemem dla seniorów jest niska emerytura, często niewystarczająca na zaspokojenie podstawowych potrzeb.

Większość z nich to podopieczni naszych dwóch klubów seniora, w których regularnie, 4 dni w tygodniu, prowadzimy zajęcia integracyjne oraz warsztaty rozwijające ich procesy mentalne i sprawność fizyczną.

Nasze kluby:
  • „Twierdza Seniora I”, działająca od 1 stycznia 2019 roku dzięki dofinansowaniu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Społeczny). W ramach projektu unijnego stworzyliśmy kuchnię, gdzie gotujemy i wydajemy na miejscu obiady dla 20 seniorów, którzy regularnie spędzają aż 20 godzin tygodniowo w naszym klubie, a także dla 6 seniorów, którym z powodu ich unieruchomienia lub ciężkich chorób dostarczamy obiady do domów.
  • „Twierdza Seniora II”, na którą zdecydowaliśmy się z powodu wysokiej i wciąż rosnącej liczby chętnych i potrzebujących seniorów z Ligoty-Panewnik. Otwarcie klubu planowane było już na marzec 2020 r., jednak z powodu pandemii COVID-19 stacjonarne zajęcia mogliśmy uruchomić dopiero na początku lipca 2020 r. Do klubu uczęszcza 15 seniorów, a zajęcia i poczęstunki dla klubowiczów dofinansowuje Urząd Miasta.

W czasie wiosennej kwarantanny (marzec-lipiec br.), dzięki darowiźnie firmy Amazon w ramach programu „Amazon wspiera organizacje pomocowe w Polsce” dodatkowo gotowaliśmy i dostarczaliśmy obiady 10 seniorom, którzy w czasie pandemii, z uwagi na własne bezpieczeństwo, a także uciążliwe choroby i niepełnosprawności, pozostali w swoich domach.

Ile trwa program i dlaczego poszukujemy sponsorów i darczyńców

Program potrwa 12 miesięcy, od początku stycznia do końca grudnia 2021 roku.

Początek 2021 r. to czas, kiedy kończą się nasze aktualne projekty. Jako fundacja będziemy ubiegać się o nowe dotacje, jednak już wiemy, że w żadnym z konkursów nie możemy zakwalifikować obiadów, a są one podstawą. O ile jesteśmy w stanie zapewnić seniorom z Ligoty dalszą aktywizację, potrzebujemy finansowego wsparcia sponsorów i darczyńców, by móc fundować im obiady, których oni nie mogą sobie sami zapewnić z różnych powodów. Stąd nasz apel do Was.

Data końcowa programu nie oznacza końca naszej pomocy, a zaledwie koniec programu. Za rok z pewnością ponownie spróbujemy uzyskać dotację uwzględniającą ciepłe posiłki dla seniorów, której w tym roku nie ma.

Media o „Posiłku dla Seniora”

Co oferujemy w zamian

By wyrazić naszą wdzięczność, z pewnością chcielibyśmy nadać tytuł „Ambasadora Bezpiecznej Twierdzy” wszystkich tym, którzy wspomogą „Posiłek dla Seniora”. W związku z tym z radością przygotujemy certyfikaty Programu „Posiłek dla Seniora”, które będą przypominały naszym Ambasadorom, że rok 2021 był rokiem ich dobroci i Wielkiego Serca. Jeśli tylko warunki epidemiczne pozwolą zorganizujemy wspólne spotkania z naszymi Ambasadorami i seniorami. Zapraszamy również na naszego facebooka, gdzie będziemy relacjonować nasze działania i chwalić się Waszą pomocą.

Wsparcie naszego projektu będzie z pewnością dużą satysfakcją- zarówno dla firm, jak i darczyńców indywidualnych. Świadomość pomocy potrzebującym w tych trudnych czasach jest wspaniałym gestem, dającym obdarowującemu radość z dawania, ale i bycia docenianym zarówno przez obdarowanych jak i przez całe otoczenie. Wszelkie formy naszej wdzięczności z przyjemnością omówmy z każdym darczyńcą.

Pomagasz innym – płacisz niższy podatek

Przekazanie darowizny na rzecz wybranej organizacji, która zajmuje się działalnością pożytku publicznego, to nie tylko wyraz naszego zaangażowania w budowanie społeczeństwa obywatelskiego, ale również dobry sposób na to… by zapłacić niższy podatek. Chcesz szlachetnie zaoszczędzić?

Wpłać darowiznę na obiady dla potrzebujących seniorów, przekazując dowolną kwotę na konto bankowe naszej fundacji i zapłać niższy podatek:

45 1160 2202 0000 0002 9323 3904

Tytuł przlewu: „Darwizna – Posiłek dla Seniora”

Liczy się dla nas każda wpłata, szczególnie regularna, comiesięczna, która pozwoli nam przez cały 2021 rok gotować i dostarczać seniorom obiady.

UWAGA! Tylko bezpośrednia wpłata na rachunek bankowy pozwala bezpiecznie skorzystać z odliczenia darowizny od dochodu.

W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu:

Anna Skrzyńska – Prezes Fundacji Index do Przyszłości

tel. 501 634 854, e-mail: a.skrzynska@indexdoprzyszlosci.pl

Natalia Grabka – Wizeprezeska Fundacji Index do Przyszłości

tel. 535 737 630, e-mail: n.grabka@indexdoprzyszlosci.pl