Pomoc dla sąsiadów w potrzebie


Od 5 lat tworzymy w Katowicach drugi dom dla sąsiadów, znajdujących się w potrzebie. Dlatego jako Fundacja Index do Przyszłości i Centrum Integracji Międzypokoleniowej Bezpieczna Twierdza, w pamiętnym dniu 24.02.2022 r. zorganizowaliśmy akcję „Katowice dla Ukrainy”, by mądrze pomagać osobom uciekającym do Katowic przed wojną w Ukrainie.


Chcesz pomóc? Pomagaj mądrze!


Chcesz pomóc uchodźcom z Ukrainy? Pamiętaj – pomagaj mądrze. Jeżeli przywozisz kogoś z granicy do Katowic/okolice Katowic lub zamierzasz po kogoś pojechać – zadzwoń na nr 604 099 095.

Nasza fundacja, z ogromnym wsparciem Regionalnego Centrum Wolontariatu Katowice, Centrum Organizacji Pozarządowych w Katowicach oraz Urzędu Miasta Katowice zapewnia kompleksową pomoc zarówno dla osób przyjeżdżających jak i przyjmujących gości pod swój dach.

Oprócz dachu nad głową, nasi goście z Ukrainy potrzebują pomocy prawnej, psychologicznej, często medycznej a przede wszystkim tłumacza, który przeprowadzi ich przez wszystkie etapy legalizacji pobytu w Polsce. Wsparcia potrzebują również osoby, które zdecydowały się przyjąć uchodźców i otoczyć ich pomocą.

Aby na bieżąco wymieniać się informacjami dotyczącymi pomocy, dołącz do naszej grupy Katowice dla Ukrainy na Facebooku. Znajdziesz tam bieżące ogłoszenia od osób potrzebujących pomocy oraz oferujących pomoc w zakresie transportu, noclegu, zbiórek oraz innych form wsparcia.Zostań wolontariuszemJeśli chcesz osobiście zaangażować się pomoc uchodźcom z Ukrainy, dołącz do grona wolontariuszy. Jak dotąd zgłosiło się do nas już ponad 500 osób!

Poszukujemy osób, które wesprą nas w następujących działaniach:

1. Pierwszy kontakt i pomoc w centrum informacyjnym
2. Pomoc przy zbiórkach rzeczowych
3. Opieka nad rodzinami
4. Tłumaczenie (j. polski, rosyjski, ukraiński)
5. Pomoc psychologiczna
6. Tworzenie i obsługa baz danych
7. Obsługa facebooka i stron www

Jak zostać wolontariuszem?

Wypełnij formularz zgłoszeniowy, w którym określisz dostępność, umiejętności i obszar działań, w którym chciałbyś nas wesprzeć.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zobacz nagranie ze spotkania wolontariuszy.

Dołącz do zbiórki pieniężnejNie wszystko jesteśmy w stanie otrzymać od Darczyńców w postaci darów rzeczowych, nie wszystkie usługi możemy zapewnić dzięki pracy wolontariuszy.

Pieniądze zebrane w ramach zbiórki przeznaczymy wyłącznie na to, co potrzebne do życia naszym nowym sąsiadom, a czego nie jesteśmy w stanie pozyskać poprzez zbiórkę.

Jeśli chcecie wesprzeć nas w ten sposób, rozłóżcie swoje możliwości na dłuższy czas. Lepiej wpłacać regularnie mniejsze kwoty niż jedną wielką. Dzięki temu zapewnicie nam ciągłość wsparcia, jednocześnie dbając o swój dobrostan i nie nadwyrężając swoich możliwości.

Numer konta do wpłat:
84109011860000000134358559

z tytułem:
DAROWIZNA- KATOWICE DLA UKRAINY


Informujemy, że od 7 kwietnia do 31 maja, działania naszego Społecznego Centrum Pomocy Uchodźcom w Katowicach są finansowane również przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

W ramach dotacji zrealizujemy szereg działań, mających na celu koordynację wsparcia psychologicznego przez zwiększenie zaangażowania wolontariackiego psychologów obejmujące:

  • Koordynację wolontariatu
  • Rozbudowę bazy wolontariuszy z zakresu psychologii
  • Zapewnienie zaplecza dla wolontariuszy z zakresu psychologii
  • Wsparcie wolontariuszy i rodzin goszczących
OD 29.04 do 30.06.2022 dodatkowo realizujemy zadanie o nazwie „Społeczne Centrum Pomocy Uchodźcom”, które współfinansowane jest ze środków Kancelarii Premiera Rady Ministrów.

Wartość dotacji wynosi: 96 889,76 zł

Projekt zakłada zapewnienie kompleksowego wsparcia dla nie mniej niż 200 uchodźców z Ukrainy, którzy zostaną objęci wsparciem opiekunów rodzin, a dodatkowo zapewni wsparcie ok. 500 osób, którzy korzystają ze wsparcia w zakresie zapewnienia potrzeb życiowych (ze zbiórek publicznych) oraz udzielenia wsparcia w zakresie legalizacji pobytu wsparcia prawnego czy wsparcia psychologicznego.

  • Program opieki nad rodzinami – zapewnienie koordynacji działań wolontariuszy, opiekujących się i aktywizujących migrantów wojennych z Ukrainy oraz organizacji wsparcia.
  • Koordynacja pracy magazynów darów i punktów wydawania towarów i żywności wraz z regularnym uzupełnianiem magazynów zgodnie z aktualnymi potrzebami
  • Wsparcie psychologiczne i interwencja kryzysowa w formie indywidualnych spotkań terapeutycznych oraz organizacji spotkań grup wsparcia
  • Zapewnienie warunków do utrzymania wolontariuszyAktualności dotyczące akcji „Katowice dla Ukrainy”